Logo: GOPS Lubawa

Seniorzy na Krzyżackim szlaku

  • Opublikowane: 2023-09-28 15:06:48
  • Autor: Monika Empel, inspektor
  • drukuj
Dnia 21.09.2023r. uczestnicy Klubów „Senior +” z Mortęg i Złotowa wzięli udział w wyjeździe integracyjnym „Krzyżackim szlakiem – Działdowo – Grunwald”.
Pierwszym punktem wycieczki był Zamek w Działdowie. Ta Krzyżacka twierdza została zbudowana w XIV wieku i z racji swego położenia na terenie przygranicznym, wielokrotnie była przedmiotem walk między wojskami krzyżackimi, pruskimi oraz polskimi i litewskimi. Obecnie w odrestaurowanej gotyckiej części zamku prezentowana jest historyczno – archeologiczna wystawa „Działdowo -  miasto i ludzie dawnego pogranicza”, na której seniorzy z pomocą przewodnika mogli zapoznać się z m.in. historią miasta i zamku, dowiedzieć czegoś więcej o życiu codziennym w średniowieczu, a także poznać fakty o Nazistowskim Obozie Zagłady Soldau.
Następnie uczestnicy wyjazdu spacerkiem udali się do Ratusza miejskiego na „Interaktywną wystawę państwa Zakonu Krzyżackiego”, składającą się z wielu stanowisk multimedialnych i oryginalnych muzealiów przedstawiających losy Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego.
O największej krzyżackiej bitwie wiele szczegółów i ciekawostek seniorzy dowiedzieli się w odwiedzonym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stebarku. Na wystawach zobaczyć mogli m.in. eksponaty z wykopalisk – fragmenty średniowiecznego uzbrojenia czy kości odkryte w ramach prac archeologicznych prowadzonych na Polach Grunwaldu.  Interaktywne stanowiska i mapy oraz opowieści przewodniczki umożliwiły zapoznanie się z historią, przebiegiem bitwy oraz etapami przemieszczania się wojsk.  Wizytę w muzeum uzupełnił spacer i zwiedzanie Pól Grunwaldzkich.
Wyjazd zakończyło spotkanie w Klubie „Senior+” w Mortęgach, gdzie korzystając z pięknej wrześniowej pogody, seniorzy mieli okazję do wspólnych rozmów i biesiadowania przy grillu.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

31Galeria zdjęć: Seniorzy na Krzyżackim szlaku

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacjąKalendarium wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

do góry
Wtyczka Facebook