Logo: GOPS Lubawa

Klub "Senior+"

Szlakiem Zabytków Gminy Lubawa

  • Opublikowane: 2019-09-27 13:30:47
  • Autor: Wioleta Jakubowska, opiekun
  • drukuj
Uczestnicy i sympatycy Klubu „Senior+” w Złotowie wzięli udział w wyjeździe o charakterze integracyjnym pn. „Szlakiem Zabytków Gminy Lubawa”.
Seniorzy zebrali się w środę, tj. 25 września. Wycieczka obejmowała zwiedzanie kościołów w Grabowie, Rożentalu, Kazanicach, Byszwałdzie oraz Prątnicy. Jej uczestnicy usłyszeli od przewodnika Pana Marcina Deka opowieści na temat historii każdego z nich. Dowiedzieli się także w jakich stylach zostały one zbudowane. Każdy z nich można powiązać z datami wzniesienia świątyń.
Kościoły w Prątnicy, Byszwałdzie oraz Kazanicach prezentują styl gotycki, który był słynny w późnym średniowieczu. Kościół w Rożentalu wzniesiono według wytycznych stylu barokowego. Świątynia w Grabowie jest przedstawicielką stylu klasycystycznego. W 1999r. wybuchł w niej pożar. Strawił on dach, sufit oraz część wyposażenia.
Seniorzy poznali najważniejsze informacje związane z historią tych budynków sakralnych. Dowiedzieli się, które daty są przełomowe, jakie wydarzenia były najbardziej istotne. Uczestnicy wycieczki słuchali opowieści o tym, co działo się w wyżej wymienionych wsiach oraz ich świątyniach podczas II Wojny Światowej. Były one pod nazistowską okupacją, a księża zostali zaliczeni do grona inteligencji, co wiązało się z prześladowaniami, a nawet torturami oraz śmiercią.
Szczęśliwie kościoły ocalały i możemy je oglądać tak, jak lata temu oglądali je nasi przodkowie. Seniorzy w dobrych humorach i ze zdobytą wiedzą wrócili do Złotowa.
Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego "Senior+" na lata 2015-2020.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

23Galeria zdjęć: Szlakiem Zabytków Gminy Lubawa

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacjąKalendarium wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

22.06.2021r. - Poradnictwo psychologiczne w ramach Punktu Pomocy Rodzinie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa, Fijewo 73,...
25.06.2021r. - Poradnictwo psychologiczne w ramach Punktu Pomocy Rodzinie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa, Fijewo 73,...
16.07.2021r. - Poradnictwo prawne w ramach Punktu Pomocy Rodzinie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa, Fijewo 73, informacja:...
31.08.2021r. - Poradnictwo prawne w ramach Punktu Pomocy Rodzinie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa, Fijewo 73, informacja:...
do góry
Wtyczka Facebook