Zajęcia zdalne

02.11. - 04.11.2021r. - Zajęcia zdalne dla uczestników Klubu „Senior+” w Mortęgach i Klubu „Senior+” w Złotowie

  • Opublikowane: 2021-11-04 12:51:23
  • Autor: Karolina Jaskulska, Anna Ikier
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z propozycjami zajęć na aktualny tydzień.
Wtorek, 2 listopada 2021 r.
 
1) HORYZONTY
 
Pierwsze listopada jest obchodzony pod hasłem „dnia origami”. Jest to świetna okazja, aby dowiedzieć się czy jest origami lub poszerzyć swoją wiedzę na ten temat oraz spróbować swoich sił w sztuce składania papieru.
Origami - (jap. 折り紙 ori-gami; (1) składany papier, (2) kolorowy papier używany do składania figur) – sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii, dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. ostatecznie ustalono, że w procesie robienia klasycznego origami nie należy ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać
 
Historia origami jest trudna do opisania, ponieważ nie istnieją już starożytne dzieła na ten temat. Papier do Japonii przywieźli z Chin buddyjscy mnisi około VI wieku. Można przypuszczać, że japońska tradycja składania papieru zaczęła się niedługo potem, ale nie wiadomo, czy było to oparte na wiedzy z Chin. Przyjmuje się, że praktyka składania papieru powstała ok. roku 700, ponieważ wtedy popularnym zwyczajem wśród arystokratów było ozdobne zawijanie listów i prezentów w wartościowy papier.
Przez następne tysiąc lat sztuka składania była ograniczona do religijnego użytku ceremonialnego, ponieważ papier był nadal drogi. Dopiero rozwój papiernictwa spowodował szeroką dostępność dobrej jakości papieru i mógł być wykorzystywany także do origami jako sztuki. Później zaczęła być ona przedmiotem nauczania w szkołach podstawowych. Uczniowie do dziś uczą się origami – dzięki temu mają okazję poznać podstawy geometrii itp.
Jednym z pierwszych, niereligijnych zastosowań złożonego papieru było noshi, rodzaj złożonego klina, cienkiego paska, który dodany do prezentu jest znakiem szczęścia, podobnie jak formalne opakowanie. Pierwszymi znanymi origami były tworzące parę motyle, które symbolizując państwa młodych zdobiły butelki sake na weselach.
Pierwszą książką o origami była Tsutsumi-no-Ki, opublikowana w 1764 roku. Natomiast pierwszym podręcznikiem z ilustracjami, traktującym origami jako rozrywkę, były: „Tajniki składania tysiąca żurawi”, opublikowane w 1797 roku. Pokazano w nich podstawowe instrukcje graficzne 49 sposobów składania różnych form żurawi, japońskiego symbolu szczęścia i długiego życia.
Origami w świecie spopularyzowali Akira Yoshizawa i Lillian Oppenheimer (w latach 50. XX wieku). Yoshizawa był twórcą dziesiątków tysięcy oryginalnych projektów. W 1954 roku opublikował książkę pt.: „Nowa sztuka origami”, która stała się m.in. podstawą stworzenia systemu Yoshizawa-Randlett służącego tworzeniu diagramów zagięć papieru.
W dzisiejszych czasach przy tworzeniu origami używa się przeważnie pojedynczego arkusza kolorowego (lub we wzory) papieru, wykonując jedynie zgięcia bez kleju i nożyczek. Jednak nie zawsze tak było i istnieją inne techniki, które pozwalają na cięcie, gdy niektóre metody obejmują łączenie wielu arkuszy. "Modularne" origami używa wielu złożonych kształtów, aby utworzyć większą konstrukcję, podczas gdy "składanie na mokro" pozwala na tworzenie zakrzywionych kształtów. Natomiast "origami akcji" odnosi się do origami podobnych do zabawek, takich jak skaczące żaby.
W obecnej dobie origami nabrało zupełnie nowego znaczenia o ogromnej skali. Jest wykorzystywane jako rozwiązanie dla wielu zastosowań w inżynierii, technologii i medycynie.
Od 1990 roku istnieje w Tokio organizacja o nazwie JOAS (Japan Origami Academic Society), skupiająca miłośników tej sztuki. We współczesnej Japonii origami jest jednym z elementów wychowania dzieci.
Polskie Centrum Origami (1991), którego założycielką i prezesem jest Dorota Dziamska, znajduje się w Poznaniu.
Polskie Towarzystwo Origami "Papierowe Fantazje" (rok założenia 2005) ma siedzibę w Kostomłotach koło Kielc. Stowarzyszenie wydaje biuletyn w języku polskim w całości poświęcony tematyce origami.
Figurki z papieru można również oglądać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.
Więcej informacji i ciekawostek na temat origami oraz sztuki japońskiej znajdziecie Państwo w linku.
 
2) SENIOR ARTYSTA
 
Skoro posiadamy już podstawową wiedzę na temat origami, warto spróbować swoich sił w praktyce. Przesyłam Państwu link do filmiku instruktażowego, dzięki któremu sami przekonacie się, że sztuka składania papieru nie jest taka trudna, jak mogłoby się wydawać. Mam nadzieję, że spróbujecie swoich sił w japońskiej sztuce składania papieru. Jest to świetny trening cierpliwości, staranności i umiejętności skupienia uwagi. Powodzenia.
 
 
3) KULINARNY SENIOR
 
Zebraliście już dynie? Przetwory z niej już znalazły się w waszej spiżarni? Warto spróbować nowy przepis na dyniowe kopytka z puree z dyni. Są nie tylko pyszne i sycące, ale i zdrowe. Mam nadzieję, że pokusicie się o przygotowanie nowej odmiany kopytek. Przepis znajdziecie w linku.
 
 
 
 
Środa, 3 listopada 2021 r.
 
1) AKTYWNY SENIOR
 
Kochani, przed nami kolejna porcja ćwiczeń z instruktorem. W specjalnie dla seniorów przygotowanym treningu znajdą Państwo ćwiczenia rozciągające, usprawniające koordynację ruchową i równowagę. Ćwiczenia te usprawniają ciało, zapobiegają wielu schorzeniom i dolegliwościom. Wpływają bardzo dobrze na ogólne samopoczucie, układ oddechowy, poprawiają krążenie oraz pracę mózgu i pamięć, a także wzmacniają serce. Aktywność fizyczna pozwala uniknąć lub opóźnić wiele zmian fizjologicznych w naszym organizmie. Trening wykonujemy w swoim tempie i zakresie ruchu. Jeśli mają Państwo przeciwwskazania do wykonywania określonych ćwiczeń, proszę przejść do następnego.
 
 
2) TRENING UMYSŁU
 
Drodzy Seniorzy – przed Wami kolejny trening umysłu, dzięki któremu poznacie podstawy do szczęśliwego i aktywnego życia Seniora. Poza tym ćwiczenia te pozwalają nam łatwiej zapamiętywać ważne informacje i powracać do nich pamięcią kiedy jest to konieczne, oraz wykonywać obowiązki tak, aby robić to efektywnie. Możemy również kompensować braki jakie nam doskwierają i łatwiej wykonywać różne czynności. Trening ten będzie skłaniał nasz umysł do wysiłku, co skutkować będzie jego długą aktywnością i dobrą kondycją.
 
 
3) ZDROWY SENIOR
 
Drodzy Seniorzy. Czy zdarza Wam się wstawać w nocy, by coś przekąsić? Wydaje się to błahe i nie skutkujące poważnymi konsekwencjami, jednak okazuje się, że zachowania takie negatywnie oddziałują na nasz organizm. Okazuje się również, że problem ten występuje coraz częściej i nosi nazwę Syndromu Nocnego Jedzenia, którego nie należy bagatelizować. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam do zapoznania się z poniżej załączonym artykułem.
 
 
 
 
Czwartek, 4 września 2021 r.
 
1) SENIOR KONSTRUKTOR
 
Dzisiejsze zajęcia Seniora Konstruktora będą skupiać się na wykonaniu drewnianej skrzynki, którą możecie wykorzystać na wiele rożnych sposobów. Może ona służyć do przechowywania czy przenoszenia przedmiotów, może być też miejscem do przechowywania owoców czy warzyw. Można również przy wykorzystaniu kilku skrzynek zbudować piękny i oryginalny regał. Filmik z instrukcją wykonania i niezbędnymi materiałami oraz przyborami znajdziecie w poniższym linku.
 
 
2) KULTURALNY SENIOR
 
Kochani! Nasza dzisiejsza, wirtualna podróż wykroczy poza granice naszego pięknego kraju. Tym razem zapraszam Was do zwiedzania jedynej budowli widzianej kosmosu. Mam tu na myśl i Wielki Mur Chiński, który liczy sobie ok. 2700 lat. Budowla ta – nie licząc czasu pandemii – odwiedza ponad 50 milionów ludzi rocznie. My co prawda nie będziemy tam fizycznie, jednak warto zobaczyć Wielki Mur chociaż w ekranie naszego komputera, tabletu czy smartfona. Udanej podróży!
 
 
3) E -  SENIOR
 
Drodzy Seniorzy! Jeżeli chcielibyście poczytać wartościowe artykuły, poznać sylwetki aktywnych seniorów, zaznajomić się z wieloma akcjami i kampaniami skierowanymi do seniorów, zachęcam Was do odwiedzenia strony magazynu Głos Seniora. Poza aktualnościami i informacjami zamieszczanymi na stronce, znajdziecie tam również elektroniczne wydania Głosu Seniora. Pod poniższym linkiem możecie kliknąć wybrany numer magazynu, aby przejrzeć go online a nawet pobrać na wasz telefon czy komputer (wersja PDF) i wydrukować by poczytać w tradycyjnej formie.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją



Kalendarium wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

do góry
Wtyczka Facebook