Zajęcia zdalne

13.07. - 15.07.2021r. - Zajęcia zdalne dla uczestników Klubu „Senior+” w Mortęgach i Klubu „Senior+” w Złotowie

  • Opublikowane: 2021-07-12 13:11:31
  • Autor: Karolina Jaskulska, Anna Ikier
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z propozycjami zajęć na aktualny tydzień.
Wtorek, 13 lipca 2021r.
 
1)TRENING UMYSŁU 
 
Seniorzy, podczas treningu umysłu zapraszam na kilka słów wprowadzenia i ćwiczenia usprawniające koncentrację uwagi, poprawę pamięci i myślenie przyczynowo – skutkowe.  Nie brakuje również ćwiczeń, które pozwolą naszemu umysłowi na relaks, aby był później wydajniejszy i niezawodny. Zapraszam do lektury i ćwiczeń.
 
 
2) KULTURALNY SENIOR  
 
Kolejna wirtualna wycieczka przed  nami. Zwiedziliśmy już Warszawę, a teraz przyszła pora na dawną stolicę Polski, mianowicie Kraków. Przygotujcie swój ulubiony napój, usiądźcie wygodnie w fotelu i przenieście się na krakowski Rynek. Miłego zwiedzania!
 
 
3) ZDROWY SENIOR
 
Dobroczynne wykorzystanie kwiatu lipy
Spędzając czas na świeżym powietrzu możemy poczuć słodką woń lipy unoszącą się w powietrzu. Moim zdaniem to jeden z najpiękniejszych zapachów lata! W tym roku pierwsza połowa lipca to najlepszy czas na zbiór tego cennego kwiatu. O tym, że warto, chyba nie trzeba  przekonywać, dobrze wiedziały o tym nasze mamy i babcie. Jednym z najlepszych lekarstw jest herbatkę z lipy z dodatkiem miodu lub soku malinowego.
Lipa to nie tylko świetne remedium na kaszel, jej przeciwzapalne, napotneuspokajające działanie sprawia, że już od wieków używano jej w celu leczenia przeziębień, ukojenia nerwów, a także zewnętrznie w formie okładów na oczy i skórę. Śluzy zawarte w lipie wykazują działanie przeciwzapalne, łagodzące i ujędrniające. Płukanka z lipy zastosowana na suche, zniszczone włosy nawilży je, zmiękczy i doda blasku jak żaden sklepowy kosmetyk. Z kwiatu lipy można zrobić o wiele więcej – nalewkę, syrop na kaszel, ocet, wino, a nawet… czekoladki!
Z lipowych kulek, w które za jakiś czas zmienią się kwiaty, można zrobić naturalne pralinki. Wystarczy podprażyć je na patelni, utrzeć w moździerzu razem z suszonym, zmielonym kwiatem lipy, a następnie dodać odrobinę miodu i oleju kokosowego. Uformowane z masy kulki, schładzamy w lodówce i zjadamy tego samego dnia bądź przechowujemy w zamrażalniku. Z podprażonych owoców lipy można, oprócz czekoladek, zaparzyć też napar podobny do kawy. Wiosną warto również skosztować młodych listków lipy, które mają łagodny smak i świetnie nadają się do sałatek. Starsze liście niegdyś suszono, mielono na mąkę i wykorzystywano jako dodatek do chleba. W medycynie ludowej do leczenia oparzeń i ran używano wywaru z kory i rozgniecionych liści tego drzewa. Sam sok z liści podobno świetnie działa na porost włosów. Cennym surowcem leczniczym był również świeżo palony węgiel lipowy stosowany (cytując Dr E. Mullera) w przypadkach “gdzie już nie ma żadnej nadziei”- głównie przy chorobach wątroby i płuc.
Co się kryje w lipie, czyli najważniejsze właściwości lecznicze
  • Lipa zawiera cenne związki o działaniu antyoksydacyjnym (flawonoidy – pochodne kwercetyny i kemferolu), niacynę i witaminę C, olejek eteryczny (farnezol), kwasy organiczne, garbniki, aminokwasy, śluzy, mikroelementy.
  • Działa przeciwzapalnie i napotnie, dlatego tak często polecana jest w przypadku przeziębienia.
  • Substancje śluzowe zawarte w lipie wykazują działanie kojące i osłaniające na błony śluzowe, łagodzą więc kaszel, ból gardła czy chrypkę.
  • Napar z lipy działa uspokajająco, rozluźniająco, ułatwia zasypianie (w aptekach dostępny jest również olejek eteryczny z kwiatów lipy, który wykazuje podobne właściwości).
  • Lipę poleca się również w zaburzeniach trawienia, napar z jej kwiatów w niewielkim stopniu pobudza wydzielanie soków trawiennych, zwiększa przepływ żółci do dwunastnicy, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie i lekko moczopędnie.
  Stosowanie zewnętrzne:
  • Okłady z lipy pomagają w przypadku zapalenia spojówek, suchości oczu, opuchlizny i cieni pod oczami.
  • Zawarte w lipie substancje śluzowe łagodzą wszelkie podrażnienia skórne, hamują łojotok i działają ujędrniająco. Lipa wykazuje działanie antyseptyczne, świetnie sprawdzi się więc przy cerze przesuszonej, łuszczącej się, z wypryskami, działa rozjaśniająco.
  • Płukanie włosów naparem z lipy wzmacnia je, nawilża, zmiękcza, dodaje blasku i lekko rozjaśnia (nadaje im miodowy odcień).
  • Lipa niweluje swędzenie i suchość skóry głowy, łagodzi ewentualne podrażnienia, hamuje rozwój łupieżu suchego, a regularnie stosowana zmniejsza przetłuszczanie włosów.
  • Kwiat lipy działa napotnie nie tylko stosowany wewnętrznie, ale też dodany do kąpieli.
  • Moczenie dłoni czy stóp w wodzie z dodatkiem lipy zmiękcza naskórek i ułatwia usuwanie skórek wokół paznokci.
W Polsce występują 2 gatunki tego drzewa: Lipa szerokolistna, która kwitnie zazwyczaj pod koniec czerwca oraz kwitnąca jakieś 2 tygodnie później lipa wąskolistna. Mówi się, że kwiat tej drugiej jest bardziej aromatyczny.
 
Jak zbierać i suszyć kwiaty lipy
W słoneczne dni zbiera się młode kwiatostany lipy razem z szypułką  i łuskowatą podsadką wyglądającą jak listek. Ziele możemy zbierać już w momencie, gdy część kwiatów jest w pączkach. Nie zbieramy kwiatów już przekwitniętych.  Najlepiej wybrać drzewo znajdujące się z dala od dróg i zanieczyszczeń, ponieważ mogą być one skażone związkami trującego ołowiu.
Gdy mamy już zebrane kwiaty, oczyszczamy je z ewentualnych liści, gałązek czy tzw. orzeszków, czyli owoców lipy. Suszymy rozłożone cienką warstwą (np. na papierze czy lnianym materiale) w ciemnym, przewiewnym miejscu – nigdy na słońcu, bo w ten sposób tracą swoje cenne właściwości. Prawidłowo ususzone kwiaty lipy powinny mieć jasnożółty kolor i charakterystyczny, miodowy zapach. Lipę przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemniczkach lub słoikach, by nie straciły swojego aromatu. Można też schować susz do uszytych z naturalnego materiału woreczków (np. lnianych) lub papierowych toreb.
 
Wykorzystanie
 
Herbatka z lipy na przeziębienie
1 łyżkę suszonych kwiatów lipy zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do naciągnięcia na około 15 minut, następnie odcedzamy napar (najlepiej do ostatniej kropelki, będzie wówczas bardziej esencjonalny) i dodajemy 1 łyżeczkę naturalnego miodu. Taką herbatkę możemy wzbogacić o dodatkowe walory zdrowotne i smakowe, dodając do niej odrobinę soku z malin, który działa jak naturalna aspiryna. Pijemy nie więcej niż 3 razy dziennie między posiłkami.
Uspokajająca mieszanka ziołowa z lipą:
  • 20 g suszonych kwiatów lipy
  • 20 g rumianku
  • 20 g liści melisy
Mieszamy ze sobą 20 g rozkruszonych, suszonych kwiatów lipy, rumianku i melisy. Herbatkę stosujemy przypadku napięcia nerwowego, stanów lękowych, trudności z zasypianiem czy nadmiernego pobudzenia. 1 łyżkę suszu zalewamy szklanką wrzącej wody i odstawiamy na 15 minut pod przykryciem do naciągnięcia.
 
Odwar stosowany do okładów, płukania gardła i kąpieli relaksacyjnych
  • 8 łyżek suszonych kwiatów lipy
  • 500 ml wody
8 łyżek suszonych kwiatów lipy gotujemy w 500 ml wody na wolnym ogniu, a następnie przecedzamy. Używamy do płukania gardła w przypadku stanów zapalnych, anginy, do okładów na skórę lub jako dodatek do kąpieli.
Nawilżająca płukanka do włosów:
  • 2 łyżki suszonych kwiatów lipy
  • 1 litr wody
  • 2 łyżki octu jabłkowego (opcjonalnie)
Lipę zalewamy gorącą wodą i parzymy pod przykryciem przez 15 minut, odcedzamy, dodajemy ocet jabłkowy i płuczemy włosy po ich umyciu. Włosy po zastosowaniu płukanki z lipy są miękkie, błyszczące i lekko dociążone. Dodatkowo ocet jabłkowy przywraca prawidłowe pH skóry głowy, zamyka łuski włosowe i działa przeciwłupieżowo.
Mgiełka rozjaśniająca włosy:
  • 1 łyżka kwiatów lipy
  • 1 łyżka kwiatów rumianku
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • pół łyżeczki miodu
  • 200 ml wody
Rumianek i lipę zalewamy 200 ml gorącej wody i odstawiamy na 10 minut pod przykryciem. Po tym czasie dokładnie odcedzamy napar i dodajemy sok z cytryny oraz miód. Przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy nim włosy kilka razy dziennie. Stosowany regularnie nada włosom złotych refleksów i lekko je rozjaśni.
Tonik lipowy
  • 1 łyżka suszonego kwiatu lipy
  • 2 łyżki octu jabłkowego (opcjonalnie)
  • 200 ml wody
1 łyżkę suszonego kwiatu lipy zalewamy 200 ml gorącej wody i odstawiamy na 15 minut do naciągnięcia, następnie dokładnie odcedzamy. Możemy również dodać 2 łyżki octu jabłkowego. Przelewamy do szklanej butelki i przechowujemy w lodówce ok. 3 dni. Taki tonik ze względu na substancje śluzowe zawarte w lipie działa nawilżająco łagodząc podrażnienia, a w połączeniu z octem jabłkowym wykazuje działanie rozjaśniające i przeciwtrądzikowe.  Lipa to nie tylko wspaniały surowiec leczniczy, to również długowieczne drzewo o bogatej symbolice, obecne w mitologiach Słowian, Germanów, Greków i Rzymian… Owiane licznymi legendami i co ciekawe zawsze ukazane w pozytywnym świetle. Symbol kobiecości, opieki i ochrony, ulubienica poetów. W jej cieniu szukał weny i odpoczynku sam Jana Kochanowski, który stworzył nawet na jej cześć fraszkę. I nic dziwnego, że tak upodobał sobie to drzewo. Badania z zakresu sylwoterapii (lecznicze działanie drzew) potwierdzają, że przebywanie pod lipą redukuje zmęczenie, wycisza umysł, a także wzmacnia układ krążenia i oddechowy.   Mam nadzieję, że choć trochę przekonałam Was do tego pospolitego, ale jakże niezwykłego drzewa… To co, kto wybiera się w tym roku po lipę?
 
 
Środa, 14 lipca 2021r.
 
1) HORYZONTY – BITWA POD GRUNWALDEM
 
W tym roku obchodzić będziemy 611 rocznicę  bitwy pod Grunwaldem. Nie każdy wybierze się na obchody na pola grunwaldzkie, dlatego zachęcam do obejrzenia filmów na temat średniowiecznej  bitwy. Może poznacie fakty na temat bitwy, o których wcześniej nie słyszeliście.
 
Zapraszam na filmy umieszczone pod linkami:
 
Zapraszam również na filmik „na wesoło” przedstawiający fakty i mity jakie pojawiły się w ekranizacji „Krzyżaków”.
 
 
2) AKTYWNY SENIOR
 
Drodzy Seniorzy. Zachęcam Was gorąco do spróbowania swoich sił w zajęciach z jogi. Ćwiczenia przedstawione w filmiku instruktażowym są dopasowane do potrzeb i umiejętności Seniorów. Mam nadzieję, że podejmiecie wyzwanie a joga wpłynie na Was kojąco i spodoba Wam się na tyle, że chętnie wrócicie do proponowanego filmu. Udanego relaksu.
 
3) KULINARNY SENIOR
 
Kopytka zapiekane z papryką i kurczakiem
 
Składniki (4 porcje):
  • 300 g filetu kurczaka
  • 2 łyżeczki mąki (skrobi) ziemniaczanej lub pszennej
  • 3 łyżki oliwy
  • 2 łyżeczki suszonego oregano
  • 1/2 cebuli
  • 3 kolorowe papryki (czerwona, żółta i zielona)
  • 400 g ugotowanych kopytek lub gnocchi
  • 200 g tartej żółtej mozzarelli
  • opcjonalnie: bazylia do dekoracji
Sos pomidorowy
  • 1 łyżka oliwy
  • 1/2 cebuli
  • 2 ząbki czosnku
  • 500 g passaty (przecieru) pomidorowego
  • sól, pieprz, 1 łyżeczka suszonego oregano
Przygotowanie
  • Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Nastawić sos pomidorowy: do garnka wlać oliwę, dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i zeszklić ją. Dodać starty czosnek i chwilę razem podsmażać. Wlać przecier pomidorowy, doprawić solą oraz pieprzem i zagotować. Przykryć i gotować na małym ogniu przez ok. 10 - 15 minut.
  • W międzyczasie pokroić kurczaka w małą kostkę, doprawić solą i pieprzem oraz obtoczyć w mące. Rozgrzać dużą patelnię i na 1 łyżce oliwy obsmażać kurczaka przez ok. 6 minut, pod koniec doprawić oregano. Zdjąć z patelni i wyłożyć na talerz.
  • Na tę samą patelnię wlać dodatkową łyżkę oliwy i zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodać łyżkę oliwy oraz pokrojoną w kosteczkę paprykę. Smażyć co chwilę mieszając przez ok. 6 - 7 minut. Doprawić solą i pieprzem.
  • Dodać kopytka i smażyć razem przez ok. 1 - 2 minuty. Dodać podsmażonego kurczaka i wymieszać.
  • Na dno formy do zapiekania wyłożyć 3 - 4 łyżki sosu pomidorowego. Wyłożyć połowę zawartości patelni, polać połową pozostałego sosu pomidorowego, posypać połową mozzarelli.
  • Wyłożyć resztę składników z patelni, przykryć resztą sosu pomidorowego oraz resztą mozzarelli. Wstawić do piekarnika i piec przez ok. 20 minut. Podawać posypując (opcjonalnie) listkami bazylii.
 
 
Czwartek,  15 lipca 2021r.
 
1) E -SENIOR
 
Drodzy Seniorzy. Niestety pandemia nie zniechęca złodziei do wykorzystywania dobrych serc i naiwności innych. Niestety często ofiarami stają się osoby starsze dlatego warto mieć świadomość, jakie metody stosują oszuści i być czujnym. Najpowszechniejsze metody zostały przedstawione w poniższym artykule. Zapraszam do lektury.
 
 
2) KREATYWNY SENIOR
 
W poniższym filmiku znajdziecie Państwo pomysły na ozdoby ścienne, które możecie wykonać wykorzystując niepotrzebne przedmioty. Poza kreatywną pracą i nową dekoracją przyczyniamy się do ochrony środowiska, propagując recykling.  Zapraszam na film i życzę twórczej pracy.
 
 
3) COŚ DLA CIAŁA , COŚ DLA DUCHA
 
Kochani. Czasami potrzebujemy chwili dla siebie, chwili na regenerację i poświęcenia chwili tylko sobie. Świetną okazją do tego są zajęcia z relaksacji i wizualizacji. Poniższy filmik pozwoli Wam się odprężyć i nabrać nowych sił. Połóżcie lub usiądźcie się wygodnie i wsłuchajcie się w głos prowadzącego z filmiku.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją



Kalendarium wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

do góry
Wtyczka Facebook