Klub "Senior+"

„Będzie wielka rzecz, pospolita rzecz…” – obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Klubie „Senior+” w Złotowie

  • Opublikowane: 2018-11-13 12:00:33
  • Autor: Wioleta Hermann - pracownik socjalny/opiekun
Dnia 11.11.2018r. w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, uczestnicy Klubu „Senior+” w Złotowie wraz z parafią pw. św. Barbary zorganizowali wydarzenie o nazwie „Będzie wielka rzecz, pospolita rzecz”.
Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła Msza Święta w intencji ojczyzny, która odbyła się w Świetlicy Wiejskiej w Złotowie. Pojawił się na niej poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Złotowie. Uroczyście odśpiewano cały hymn Polski oraz „Boże, coś Polskę”. Ksiądz Karol Schmidt podczas kazania odniósł się między innymi do wydarzeń sprzed stu lat, kiedy Polska po 123 latach niewoli stała się suwerennym państwem oraz do symboli narodowych. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Pani Justyna Kwiatkowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Złotowie, Pan Jan Licznerski – sołtys wsi Złotowo, ks. Karol Schmidt – proboszcz parafii w Złotowie oraz Pan Adam Roznerski – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa.
Po Mszy Świętej odbyła się prelekcja historyka - Pana Roberta Farasa, który mówił przede wszystkim o ojcach niepodległości, czyli o Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Józefie Hallerze oraz Józefie Piłsudskim. Wspomniał również o Janie Matejko, Fryderyku Chopinie, Wincencie Witosie oraz Henryku Sienkiewiczu – artystach, którzy mieli wyraźny wpływ na rozwój kultury w Polsce, która w czasach ich twórczości była pod zaborami. Między innymi dzięki nim polskość  w narodzie nigdy nie zginęła. Była też mowa o autorze hymnu, czyli Józefie Wybickim. Prelegent opowiadał również o historii naszego narodu, zaczynając od czasów zaborów, kończąc na wydarzeniach po 11.11.1918r. Wspomniał też o Ziemi Lubawskiej i o tym, jak ten okres na niej wyglądał.
Po prelekcji, przy akompaniamencie instrumentów, odbył się koncert pieśni patriotycznych. Odśpiewali je seniorzy z Klubu „Senior+”, którzy przygotowywali się do koncertu przez kilka tygodni. Na koncercie można było usłyszeć znane wszystkim piosenki, m.in.: „My pierwsza Brygada”, „Serce w plecaku”, „Pierwsza kadrowa” czy „Przybyli ułani pod okienko”. Wszyscy zgromadzeni włączyli się do wspólnego śpiewu. Seniorzy dostali owacje na stojąco.
Po występie wszyscy zostali zaproszeni na wspólny poczęstunek. Każdy z obecnych dostał na koniec niespodziankę w postaci babeczki, w którą wetknięto flagę Polski oraz zakładkę do książki z hymnem Polski.
Wydarzenie to pokazało, jak ważna dla Polski jest niepodległość i jak trzeba dbać o suwerenność naszego kraju.
Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego "Senior+" na lata 2015-2020.

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

23Galeria zdjęć: „Będzie wielka rzecz, pospolita rzecz…” – obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Klubie „Senior+” w Złotowie

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacjąKalendarium wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

23.08.2019 r. - Poradnictwo prawne w ramach Punktu Pomocy Rodzinie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa, Fijewo 73, informacja: tel....
29.08.2019r. - Poradnictwo psychologiczne w ramach Punktu Pomocy Rodzinie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa, Fijewo 73, informacja...
do góry