Logo: GOPS Lubawa

Kreatywne dni, kolorowy zawrót głowy i spadające gwiazdy

  • Opublikowane: 2018-08-30 12:57:32
  • Autor: Karolina Jaskulska, wychowawca
  • drukuj
Okres wakacyjny w świetlicy w Rakowicach to czas odpoczynku od nauki, jednak nie odpoczywamy od zajęć poznawczych oraz  rozwijających kreatywność dzieci i młodzieży.
Próbujemy swoich sił podczas zajęć kulinarnych – obecnie wyszukujemy w sieci przepisy na ciasta, których jeszcze nie próbowaliśmy, a składniki odpowiadają naszym podniebieniom. Sprawdzone  receptury wpisujemy do naszej świetlicowej książki kucharskiej. Nie objadamy się samymi słodkościami – próbujemy również zdrowych, pełnych witamin  przekąsek i dań.           
Korzystamy z pięknej pogody organizując czas wolny na świeżym powietrzu, gramy w gry zespołowe, poszukujemy inspiracji i podziwiamy piękno wiejskiego krajobrazu. W ostatnich dniach zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny pod hasłem „Piękne Rakowice w oku smartfona”. Uczestnicy  wykorzystując swoje telefony starali się ująć piękno wsi – trzeba przyznać, że niektóre kadry zapierają dech w piersiach, jednak na rozstrzygnięcie konkursu dzieci muszą czekać do końca wakacji. Ponadto odpoczywaliśmy od upałów w cieniu podczas pikniku, szukaliśmy chmur aby nadać im nazwy. Nie zabrakło pysznych przekąsek i napoi oraz opowieści świetlicowych, czyli naszych wspólnych wspomnień.           
Nie brakuje u nas także zajęć plastycznych, technicznych i manualnych. Kreatywność dzieci nie miała końca podczas tworzenia ostatnio rozchwytywanych „slimów”. Dzieci korzystały ze sprawdzonych przepisów, zaczerpniętych z internetu, ale nie mogli się powstrzymać przed próbą stworzenia własnej receptury. Bliska stała im się metoda „prób i błędów”. Ponadto uczestnicy tworzyli obrazy przy pomocy barwionej  pianki do golenia.           
Ciekawość uczestników wzbudziły również eksperymenty ściśle związane z wodą. Dzięki nim powstały kolorowe lewitujące kule, wielokolorowy napój oraz  barwna woda z drażetek. Największą popularnością cieszyły się buzujące kule w oleju i piankowy kolorowy twór.           
Jeśli już mówimy o kolorach, warto dodać, że zapanował u nas kolorowy zawrót głowy – dzieci pozwoliły sobie na odrobinę szaleństwa i pofarbowały włosy. Ozdobiły również ciała tatuażami z henny.           
W ostatnim tygodniu nocowaliśmy wspólnie w świetlicy. Był to wieczór pełen atrakcji – rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski, wspólnie spędziliśmy czas na placu zabaw. Po kolacji, kiedy zapadł już zmrok wyszliśmy, aby obserwować spadające meteory. Każda „spadająca gwiazda” wywoływała zachwyt. Podczas obserwacji nieba nie zabrakło rozmów o naszych marzeniach, jednak najskrytsze pozostały tajemnicą, aby miały szansę się spełnić. Najwytrwalsi czekali cierpliwie na Maraton Polskich Filmów. Wielu uczestników nie zmrużyło oka do świtu, dlatego przyrządzenie śniadania dla wszystkich zajęło dosłownie kilka chwil. Mamy nadzieję, że życzenia wypowiedziane w myślach  podczas nocy meteorów doczekają się spełnienia w najbliższych miesiącach, abyśmy za rok mieli w zanadrzu kolejne pragnienia.                                                                                                 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

56Galeria zdjęć: Kreatywne dni, kolorowy zawrót głowy i spadające gwiazdy

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacjąKalendarium wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

do góry