Logo: GOPS Lubawa

Wyjazd integracyjny do Biskupina

  • Opublikowane: 2019-07-16 10:37:57
  • Autor: Lidia Tuszyńska, inspektor
  • drukuj
11 lipca 2019 roku uczestnicy Klubu „Senior +” w Złotowie udali się na wycieczkę do Biskupina. Zanim jednak zawitali w tej miejscowości odwiedzili Żnin, gdzie zapoznali się z historią kolei wąskotorowej.
Zbudowana została w 1894 i przebiegała przez Rydlewo, Wenecję, Biskupin, Rogowo i Rzym. Z biegiem lat trasy oraz wygląd składów się zmieniał. Zgodnie z planem seniorzy pojechali turystyczną kolejką do Biskupina.
Biskupin to niewielka wieś w województwie wielkopolskim. Nie jest to jednak zwyczajna miejscowość. Znajdowała się w nim osada, w której można było znaleźć ślady pierwszych ludzi, którzy zrezygnowali z koczowniczego trybu życia. Wiąże się ona z kręgiem kultury łużyckiej zrekonstruowana osada obecnie znajduje się na terenie Muzeum Archeologicznego. Miała ona charakter obronny. Uwagę przyciąga wieża zwiadowcza, dzięki której mieszkańcy widzieli nadchodzących wrogów. Spacerując po osadzie można zauważyć, jak żyli ludzie przed ponad wieloma laty. Seniorzy chętnie oglądali eksponaty i słuchali słów przewodnika, który opowiadał im o historii osady.
 
Po zwiedzaniu seniorzy udali się do Karczmy Biskupińskiej, gdzie spożyli posiłek, następnie pojechali do Wenecji. Tam zwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej. Zostało otwarte 1 października 1972 roku, uważa się, że to największy skansen tego typu w Europie. Można zobaczyć w nim, jak zmieniała się kolej  od początku funkcjonowania do teraz. Niektóre wagony są otwarte dla zwiedzających.
 
Na zakończenie wyprawy seniorzy zwiedzali Ruiny Zamku Diabła Weneckiego. Poznali historię Mikołaja Nałęcza- założyciela obiektu oraz dowiedzieli się skąd wzięła się owa nazwa.
O godzinie 19:30 seniorzy wrócili do Złotowa. Wycieczka wywołała radość i zadowolenie. Uczestnicy cieszyli się, że mogli poznać część historii Polski.
 
 
Zadanie współfinansowane ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego "Senior+" na lata 2015-2020.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

41Galeria zdjęć: Wyjazd do Biskupina

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacjąKalendarium wydarzeń

Nadchodzące wydarzenia

29.11.2019r. - Poradnictwo prawne w ramach Punktu Pomocy Rodzinie w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa, Fijewo 73, informacja: tel....
do góry